Katedra Studiów Europejskich
- powołana z dniem 1 września 2012 r., w ramach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego;
- prowadzi kierunki Europeistyka, Dyplomacja Europejska, Zarządzanie Migracjami i European Studies, na poziomach licencjackim i magisterskim, na studiach stacjonarnych.
- utrzymuje kontakty naukowe i dydaktyczne z uniwersytetami europejskimi: z Wolnym Uniwersytetem w Brukseli, uniwersytetami w Cluj, Liege i Siegen.
- w ramach programu LLP Erasmus, współpracuje z uniwersytetami w Niemczech, Francji, Danii, Hiszpanii, Słowacji, Turcji, Łotwy, Estonii, Rumunii, Węgier, Norwegii i Portugalii.
- rozwija współpracę z Parlamentem Europejskim, z komisjami sejmowymi, władzami regionalnymi i lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi województwa dolnośląskiego.
Kadra naukowo-dydaktyczna Katedry Studiów Europejskich:
- głównie byli pracownicy kierunkowego Zakładu Europeistyki Instytutu Politologii, utworzonego (2005) z inicjatywy prof. zw. dr hab. Wiesława Bokajły.
- specjaliści w zakresie nauki o polityce, stosunków międzynarodowych, prawa, ekonomii, historii i psychologii, korzystający z nauki o zarządzaniu, bezpieczeństwie, mediach, komunikacji społecznej, socjologii, filozofii, kulturoznawstwa, religioznawstwa.
- koncentruje się na wiedzy o Europie w sensie obszaru cywilizacyjno-kulturowego (europeistyka sensu largo) i polityczno-gospodarczego oraz studiach nad Unią Europejską i jej obszarami aktywności (europeistyka sensu stricto).
- podchodzi do tych studiów w sposób interdyscyplinarny, a równocześnie stara się struktury kognitywne różnych dyscyplin syntetyzować.
- pomnaża dorobek naukowy z zakresu europejskiej myśli politycznej i ekonomicznej, europejskich systemów politycznych i partyjnych, teorii demokracji, teorii federalizmu, kultury politycznej, politycznej i ekonomicznej integracji europejskiej, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE i Polski, polityki rolnej, etc.
Misja Katedry Studiów Europejskich:
- rozwijanie zdolności i energii studentów do realizacji ich zainteresowań, które mogą wykorzystać w swoim życiu zawodowym i prywatnym, tak, aby absolwenci-europeiści bez trudu znajdowali pracę.
Absolwenci Katedry Studiów Europejskich dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu są przygotowani do wieloaspektowego postrzegania procesów zachodzących w Europie i jej międzynarodowym otoczeniu oraz wyzwań związanych z życiem społecznym, gospodarczym i politycznym Unii Europejskiej. Absolwenci Katedry Studiów Europejskich znajdują pracę w:
- w sektorze administracji publicznej: samorządowej, państwowej oraz agendach UE;
- urzędach samorządu lokalnego i regionalnego, międzynarodowego pośrednictwa pracy, w dyplomacji;
- firmach konsultingowych, bankowości oraz przedsiębiorstwach IT.
Są specjalistami ds. pozyskiwania funduszy europejskich, ds. organizacji i zarządzaniu sektorem pozarządowym; są animatorami rozwoju lokalnego, w tym rozwoju kulturowego. Studenci zainteresowani karierą naukową kontynuują naukę na studiach doktoranckich.