Strona główna > Informacje > Wydarzenia > 2 VI 2022 - "Eurosceptycyzm i wojna w Ukrainie" - konferencja współorganizowana przez Katedrę Studiów Europejskich.

2 czerwca (czwartek) o godz. 14.00 zapraszamy do auli A na dyskusję "Eurosceptycyzm i wojna w Ukrainie", którą Katedra Studiów Europejskich współorganizuje z Kolegium Europy Wschodniej. Porozmawiamy o wpływie wojny w Ukrainie na społeczny odbiór narracji eurosceptycznych w Europie oraz relacje między eurosceptycznymi siłami politycznymi. Szczególną uwagę zwrócimy na Macedonię Północną, Polskę, Słowenię i Włochy. Tego samego dnia studenci WNS wezmą udział w warsztacie na temat narracji eurosceptycznych w Polsce, z którego wnioski przedstawione zostaną podczas dyskusji.

Program wydarzenia: file:///C:/Users/user/Downloads/program_konferencja_PL.pdf

"Eurosceptycyzm i wojna w Ukrainie"

Data: 2 czerwca 2022

Miejsce: Aula A (parter). Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Koszarowa 3

Format: Hybrydowy

Języki: angielski i polski (tłumaczenie)

Rosyjska agresja przeciw Ukrainie ma dramatyczny wpływ na scenę polityczną i opinię publiczną w Europie. Wojna pogłębiła podziały między partiami eurosceptycznymi, które nierzadko różnią się radykalnie pod względem stosunku do Rosji. Z drugiej strony, dominacja twardego bezpieczeństwa w agendzie politycznej niektórych krajów sprawiła, że UE stała się mniej atrakcyjna. Tymczasem mimo rosyjskiej agresji nastroje prorosyjskie utrzymują znaczną popularność w niektórych europejskich krajach. Podczas naszej konferencji chcielibyśmy porozmawiać o wpływie wojny w Ukrainie na społeczny odbiór narracji eurosceptycznych w Europie oraz relacje między eurosceptycznymi siłami politycznymi. Szczególną uwagę zwrócimy na Macedonię Północną, Polskę, Słowenię i Włochy. Debata na temat eurosceptycyzmu w tych czterech krajach pozwoli nam pokazać różnice i podobieństwa między nimi oraz wyciągnąć istotne wnioski dla całego kontynentu.

Wydarzenie organizowane jest przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w ramach projektu „Tackling Illiberal/Eurosceptic Narratives from Below” (partnerzy: Eurothink (lider), Uniwersytet w Ljubljana, Scuola Normale Superiore) wspieranego przez program UE „Europa dla obywateli” we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim.

14:00-14:10 Powitanie

Laurynas Vaičiūnas, prezes, Kolegium Europy Wschodniej, Litwa/Polska

prof. dr hab. Anna Pacześniak, Uniwersytet Wrocławski, Polska

14:10-14:35