wybierz język: EN
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Katedra Studiów Europejskich

Strona główna > Informacje > Wydarzenia > Apel Kierownictwa Katedry Studiów Europejskich.

Szanowni Państwo,

Studenci i Studentki Katedry Studiów Europejskich,

od dnia wczorajszego w Ukrainie, Rosja zintensyfikowała działania wojenne. W Polsce wciąż możemy korzystać z błogosławieństw pokoju, uczyć się, pracować, martwić i cieszyć się tym, co ofiarom toczącej się wojny dziś już wydaje się nie wartą uwagi błahostką. Są jednak w naszej Wspólnocie osoby, które tego komfortu nie mają, Wasze Koleżanki i Koledzy z Ukrainy. W imieniu Kierownictwa Katedry Studiów Europejskich prosimy Was o solidarność i zrozumienie ich dramatu oraz wsparcie w wyjątkowo trudnych chwilach, w których nie mają pewności, jaki jest los ich rodzin, co zastaną po powrocie do swojej ojczyzny, czy i kiedy uda im się wrócić.

Koszmar wojny niejednokrotnie zmieniał losy Europy i jej krajów. My, obywatelki i obywatele Polski w większości mamy szczęście znać te wydarzenie tylko z kart historii. Pamiętając o tych doświadczeniach zdecydowaliśmy – kiedy stało się to możliwe – o skierowaniu naszych wysiłków w stronę przyszłości opartej na pokoju, współpracy, szacunku i zrozumieniu pomiędzy narodami. Jesteśmy przekonani, że również naród ukraiński – jak każdy inny – ma prawo do decydowania o swoim losie i przyszłości, a każda próba odmawiania mu suwerenności i podmiotowości zasługuje na potępienie.

W tych niespokojnych i trudnych chwilach zwracamy się do Was wszystkich z apelem. Stańmy naprzeciw tym, którzy chcą nas dzielić według narodowych, religijnych i politycznych różnic. Nie pozwólmy porwać się uprzedzeniom i nienawiści, pamiętajmy o tym co nas łączy, bez względu na to czy naszą stolicą jest Warszawa, Kijów, Moskwa, czy jakiekolwiek inne miasto na świecie.

Kierownictwo Katedry Studiów Europejskich

Uniwersytetu Wrocławskiego